Podany przepis nie zakłada przepisu na zakwas - ten dostałam od koleżanki i Wam też radzę skądś zdobyć. Dostałam słoiczek (ok 250 ml zakwasu) i od tamtej pory go dokarmiam.
Chleb na zakwasie
Etap 1. Dokarmianie i wyrośniecie zakwasu (czas potrzebny 12-18 godzin)
Ja swój zakwas trzymam w litrowym słoiku i przechowuje w lodówce. Jest go w tym słoiku ok 250-350 ml. Przed pieczeniem chleba wyciągam słoik z lodówki, dodaje do niego szklankę mąki (używam mieszanki mąki żytniej i chlebowej 750 ale możecie użyć samej chlebowej) i pół szklanki wody, dobrze mieszam i zostawiam na noc w temperaturze pokojowej. Jak jest cieplej albo jak jest mocna mąka to noc wystarczy żeby zakwas urósł i lekko wykipiał ze słoika i opadł ( zawsze stawiam słoik przykryty folią spożywczą na jakimś spodku/misce), jak jest zimniej czasem potrzeba mu więcej czasu, noc i pół dnia. Tak nakarmiony zakwas używam do chleba.
Etap 2 - Przygotowanie ciasta na chleb i pierwsze wyrastanie (czas potrzebny 9-11 godzin)
Najpóźniej zacznijcie ten etap wczesnym popołudniem (ok 14).
Składniki:
150 g dokarmionego zakwasu
550 g mąki ( ja używam ok 400 g mąki chlebowej 750 i 150 g mąki żytniej, można użyć samej chlebowej)
375 g wody
15 g soli
Wszystkie składniki odmierzyć za pomocą wagi kuchennej i umieścić w misce. Mieszać dokładnie aż powstanie zwarte, ciężkie ciasto ( początkowo łyżką a potem krótko ręką), przykryć ścierką i odstawić na godzinę.
Pozostały w słoiku zakwas wstawić do lodówki do następnego razu. Uwaga - zakwas postoi w lodówce ok 3 tyg bez dokarmiania, i jeżeli nie zamierzacie w czasie tych 3 tyg piec chleba to trzeba go dokarmić, inaczej padnie.
Po godzinie trzeba ciasto porozciągać i poskładać kilka razy - odstawić na 30 minut
Po 30 minutach ponownie rozciągać i składać ciasto- czynność powtórzyć jeszcze 2 razy ( łącznie 4 razy rozciąganie i składanie)
Po 4 składaniu przykryć miskę folią spożywczą i odstawić na 6-8 godzin do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej.
Etap 3 - formowanie bochenka i 2 wyrastanie w lodówce (czas potrzebny minimum 8 godzin, można trzymać dłużej do kilku dni)
Żeliwną formę z przykrywką albo garnek do pieczenia chleba wyłożyć papierem.
Na deskę wysypaną mąką wyłożyć ciasto i założyć boki do środka tak, żeby uformować bochenek na kształt garnka żeliwnego, przełożyć ciasto do środka, przykryć. Wstawić do lodówki na minimum 8 godzin (maks można trzymać kilka dni).
Etap 4 - pieczenie ( 45 minut)
Ciasto w papierze przełożyć do innego naczynia albo na stół, garnek przykryć i wstawić do piekarnika.
Ciasto można trochę ponacinać, żeby mniej pękało.
Piekarnik nagrzać do 250 stopni i poczekać aż garnek się dobrze nagrzeje ( ok 15 minut). Otworzyć piekarnik, zdjąć pokrywkę, przełożyć ciasto, przykryć.
Piec 25 minut w 250 stopniach.
Temperaturę zmniejszyć do 200 stopni, piec kolejne 20 minut.
Upieczony chleb wyjąć z formy, ostudzić na kratce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz